    KEMET C320C182JDG5TA
    Part No.:
    C320C182JDG5TA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedC320C182JDG5TA.pdf
    Description:
    CAP CER 1800PF 1KV NP0 RADIAL
    Shipping
    Inventory:242
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    GoldMax 300 Comm C0G HV
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1800 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max):
    0.290" (7.36mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Lead Style:
    Straight
    1. How to order C320C182JDG5TA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the C320C182JDG5TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C320C182JDG5TA?
    Image C320C182JDG5TA
    Part Number C320C182JDG5TA
    Manufacturer KEMET
    Series GoldMax 300 Comm C0G HV
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1800 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max) 0.290" (7.36mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm)