    KEMET C1206C201FGGACTU
    Part No.:
    C1206C201FGGACTU
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedC1206C201FGGACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 200PF 2000V C0G/NP0 1206
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm C0G HV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    200 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    2000V (2kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.069" (1.75mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order C1206C201FGGACTU on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the C1206C201FGGACTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206C201FGGACTU?
    Image C1206C201FGGACTU
    Part Number C1206C201FGGACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 200 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 2000V (2kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.069" (1.75mm)