    KEMET C0805C102KDRACAUTO
    Part No.:
    C0805C102KDRACAUTO
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedC0805C102KDRACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 0805 1NF 1000V X7R 10%
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Auto X7R HV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.055" (1.40mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order C0805C102KDRACAUTO on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the C0805C102KDRACAUTO price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C0805C102KDRACAUTO?
    Image C0805C102KDRACAUTO
    Part Number C0805C102KDRACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto X7R HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, High Voltage
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)