    KEMET C0603C331J5GAC3190
    Part No.:
    C0603C331J5GAC3190
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedC0603C331J5GAC3190.pdf
    Description:
    CAP CER 0603
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Auto C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Capacitance:
    330 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order C0603C331J5GAC3190 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the C0603C331J5GAC3190 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C0603C331J5GAC3190?
    Image C0603C331J5GAC3190
    Part Number C0603C331J5GAC3190
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Capacitance 330 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)