    KEMET C0603C121F5GACTU
    Part No.:
    C0603C121F5GACTU
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedC0603C121F5GACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0603
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    120 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.034" (0.87mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order C0603C121F5GACTU on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the C0603C121F5GACTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C0603C121F5GACTU?
    Image C0603C121F5GACTU
    Part Number C0603C121F5GACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 120 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)