    KEMET C052C101J2G5CA
    Part No.:
    C052C101J2G5CA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedC052C101J2G5CA.pdf
    Description:
    CAP CER 100PF 200V C0G/NP0 RAD
    Shipping
    Inventory:574
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    LDD Comm C0G
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    200V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max):
    0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Lead Style:
    Formed Leads
    1. How to order C052C101J2G5CA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the C052C101J2G5CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C052C101J2G5CA?
    Image C052C101J2G5CA
    Part Number C052C101J2G5CA
    Manufacturer KEMET
    Series LDD Comm C0G
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 100 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)