    Ferroxcube PM87/70-3C90-A1500
    Part No.:
    PM87/70-3C90-A1500
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPM87/70-3C90-A1500.pdf
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    PM
    Supplier Device Package:
    PM 87 x 70
    Material:
    3C90
    Diameter:
    3.425" (87.00mm)
    Inductance Factor (Al):
    1.5 µH
    Tolerance:
    ±5%
    Gap:
    Gapped
    Effective Permeability (µe):
    190.0
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    0.161
    Effective Length (le) mm:
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    1.378" (35.00mm)
    Length:
    Width:
    1. How to order PM87/70-3C90-A1500 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PM87/70-3C90-A1500 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PM87/70-3C90-A1500?
    Image PM87/70-3C94 PM87/70-3C90 PM87/70-3C92 PM87/70-3C90-A1500 PM87/70-3C96
    Part Number PM87/70-3C94 PM87/70-3C90 PM87/70-3C92 PM87/70-3C90-A1500 PM87/70-3C96
    Manufacturer Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Core Type PM PM PM PM PM
    Supplier Device Package PM 87 x 70 PM 87 x 70 PM 87 x 70 PM 87 x 70 PM 87 x 70
    Material 3C94 3C90 3C92 3C90 3C96
    Diameter 3.425" (87.00mm) 3.425" (87.00mm) - 3.425" (87.00mm) -
    Inductance Factor (Al) - 15 µH - 1.5 µH -
    Tolerance - ±25% - ±5% -
    Gap - Ungapped Ungapped Gapped Ungapped
    Effective Permeability (µe) - 1900.0 - 190.0 -
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ - 0.161 0.161 0.161 0.161
    Effective Length (le) mm - 146.0 146.0 146.0 146.0
    Effective Area (Ae) mm² - 910.0 910.0 910.0 910.0
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm² - 700.0 700.0 700.0 700.0
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ - 133000.0 133000.0 133000.0 133000.0
    Finish Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated
    Height 2.756" (70.00mm) 1.378" (35.00mm) 1.378" (35.00mm) 1.378" (35.00mm) 1.378" (35.00mm)