    Cal-Chip Electronics, Inc. GMC21CG470G100NT
    Part No.:
    GMC21CG470G100NT
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGMC21CG470G100NT.pdf
    Description:
    CAP0805 COG 47PF 2% 100V
    Capacitance:
    47 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GMC21CG470G100NT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GMC21CG470G100NT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GMC21CG470G100NT?
    Image GMC21CG470G100NT
    Part Number GMC21CG470G100NT
    Product Status Active
    Capacitance 47 pF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)