    Cal-Chip Electronics, Inc. GMC04X7R331K50NT
    Part No.:
    GMC04X7R331K50NT
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGMC04X7R331K50NT.pdf
    Description:
    CAP CER 330PF 50V X7R 0402
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    330 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GMC04X7R331K50NT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GMC04X7R331K50NT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GMC04X7R331K50NT?
    Image GMC04X7R331K50NT
    Part Number GMC04X7R331K50NT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series GMC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 330 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)