    Cal-Chip Electronics, Inc. GMC04CG471J25NT
    Part No.:
    GMC04CG471J25NT
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGMC04CG471J25NT.pdf
    Description:
    CAP CER 470PF 25V C0G/NP0 0402
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    25V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GMC04CG471J25NT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GMC04CG471J25NT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GMC04CG471J25NT?
    Image GMC04CG471J25NT GMC04CG471J25NT
    Part Number GMC04CG471J25NT GMC04CG471J25NT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series GMC GMC
    Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
    Product Status Active Active
    Capacitance 470 pF 470 pF
    Tolerance ±5% ±5%
    Voltage - Rated 25V 25V
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features - -
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Failure Rate - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)