    Cal-Chip Electronics, Inc. GMC04CG1R5C50NT
    Part No.:
    GMC04CG1R5C50NT
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGMC04CG1R5C50NT.pdf
    Description:
    CAP CER 1.5PF 50V C0G/NP0 0402
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    1.5 pF
    Tolerance:
    ±0.25pF
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GMC04CG1R5C50NT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GMC04CG1R5C50NT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GMC04CG1R5C50NT?
    Image GMC04CG1R5C50NT
    Part Number GMC04CG1R5C50NT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series GMC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1.5 pF
    Tolerance ±0.25pF
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)