    Cal-Chip Electronics, Inc. GMC04CG1R0B50NT
    Part No.:
    GMC04CG1R0B50NT
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGMC04CG1R0B50NT.pdf
    Description:
    CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 0402
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    GMC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 pF
    Tolerance:
    ±0.1pF
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GMC04CG1R0B50NT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GMC04CG1R0B50NT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GMC04CG1R0B50NT?
    Image GMC04CG1R0B50NT
    Part Number GMC04CG1R0B50NT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series GMC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 pF
    Tolerance ±0.1pF
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)