    Cal-Chip Electronics, Inc. GMC04CG181F100NT
    Part No.:
    GMC04CG181F100NT
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGMC04CG181F100NT.pdf
    Description:
    CAP0402 COG 180PF 1% 100V
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    180 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GMC04CG181F100NT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GMC04CG181F100NT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GMC04CG181F100NT?
    Image GMC04CG181F100NT GMC04CG181F100NT
    Part Number GMC04CG181F100NT GMC04CG181F100NT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series GMC GMC
    Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
    Product Status Active Active
    Capacitance 180 pF 180 pF
    Tolerance ±1% ±1%
    Voltage - Rated 100V 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features - -
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Failure Rate - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)