    Cal-Chip Electronics, Inc. GMC02CG5R6C25NT
    Part No.:
    GMC02CG5R6C25NT
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGMC02CG5R6C25NT.pdf
    Description:
    CAP0201 COG 5.6PF .25PF 25V
    Capacitance:
    5.6 pF
    Tolerance:
    ±0.25pF
    Voltage - Rated:
    25V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.013" (0.33mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GMC02CG5R6C25NT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GMC02CG5R6C25NT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GMC02CG5R6C25NT?
    Image GMC02CG5R6C25NT GMC02CG5R6C25NT
    Part Number GMC02CG5R6C25NT GMC02CG5R6C25NT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series GMC GMC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 5.6 pF 5.6 pF
    Tolerance ±0.25pF ±0.25pF
    Voltage - Rated 25V 25V
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.013" (0.33mm) 0.013" (0.33mm)