    Cal-Chip Electronics, Inc. GMC02CG1R5C25NT
    Part No.:
    GMC02CG1R5C25NT
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGMC02CG1R5C25NT.pdf
    Description:
    CAP0201 COG 1.5PF .25PF 25V
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    GMC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1.5 pF
    Tolerance:
    ±0.25pF
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.013" (0.33mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GMC02CG1R5C25NT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GMC02CG1R5C25NT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GMC02CG1R5C25NT?
    Image GMC02CG1R5C25NT GMC02CG1R5C25NT
    Part Number GMC02CG1R5C25NT GMC02CG1R5C25NT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series GMC GMC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 1.5 pF 1.5 pF
    Tolerance ±0.25pF ±0.25pF
    Voltage - Rated 25V 25V
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features - -
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Failure Rate - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0201 (0603 Metric) 0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.013" (0.33mm) 0.013" (0.33mm)