    Cal-Chip Electronics, Inc. CHV1206N500223KXT
    Part No.:
    CHV1206N500223KXT
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCHV1206N500223KXT.pdf
    Description:
    HVCAP1206 X7R .022UF 10% 500V
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    CHV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    500V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order CHV1206N500223KXT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CHV1206N500223KXT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CHV1206N500223KXT?
    Image CHV1206N500223KXT
    Part Number CHV1206N500223KXT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series CHV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)