    YAGEO RT0805FRE07154KL
    Part No.:
    RT0805FRE07154KL
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRT0805FRE07154KL.pdf
    Description:
    RES SMD 154K OHM 1% 1/8W 0805
    Resistance:
    154 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RT0805FRE07154KL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RT0805FRE07154KL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0805FRE07154KL?
    Image RT0805FRE07154KL
    Part Number RT0805FRE07154KL
    Product Status Active
    Resistance 154 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)