    YAGEO RC0201FR-0710KL
    Part No.:
    RC0201FR-0710KL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0201 (0603 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRC0201FR-0710KL.pdf
    Description:
    RES 10K OHM 1% 1/20W 0201
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RC_L
    Package/Case:
    0201 (0603 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    10 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0201
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RC0201FR-0710KL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RC0201FR-0710KL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RC0201FR-0710KL?
    Image RC0201FR-0710KL RC0201FR-071KL RC0201FR-074K7L RC0201FR-0733RL RC0201FR-070RL
    Part Number RC0201FR-0710KL RC0201FR-071KL RC0201FR-074K7L RC0201FR-0733RL RC0201FR-070RL
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Series RC_L RC_L RC_L RC_L RC_L
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance 10 kOhms 1 kOhms 4.7 kOhms 33 Ohms 0 Ohms
    Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% Jumper
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W -
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Ratings 0201 0201 0201 0201 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm) 0.010" (0.26mm) 0.010" (0.26mm) 0.010" (0.26mm) 0.010" (0.26mm)