    YAGEO RT0805FRE0714K3L
    Part No.:
    RT0805FRE0714K3L
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRT0805FRE0714K3L.pdf
    Description:
    RES SMD 14.3K OHM 1% 1/8W 0805
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Resistance:
    14.3 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RT0805FRE0714K3L on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RT0805FRE0714K3L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0805FRE0714K3L?
    Image RT0805FRE0714K3L
    Part Number RT0805FRE0714K3L
    Manufacturer YAGEO
    Series RT
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 14.3 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)