    YAGEO RT0603FRE07154RL
    Part No.:
    RT0603FRE07154RL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRT0603FRE07154RL.pdf
    Description:
    RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RT
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    154 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RT0603FRE07154RL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RT0603FRE07154RL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0603FRE07154RL?
    Image RT0603FRE07154RL
    Part Number RT0603FRE07154RL
    Manufacturer YAGEO
    Series RT
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 154 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)