    Vishay Dale Thin Film PTN0603E1211BST1
    Part No.:
    PTN0603E1211BST1
    Manufacturer:
    Vishay Dale Thin Film
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPTN0603E1211BST1.pdf
    Description:
    RES 1.21K OHM 0.1% 0.15W 0603
    Manufacturer:
    Vishay Dale Thin Film
    Series:
    PTN
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    1.21 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.15W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    0.020" (0.51mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order PTN0603E1211BST1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PTN0603E1211BST1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PTN0603E1211BST1?
    Image PTN0603E1211BST1
    Part Number PTN0603E1211BST1
    Manufacturer Vishay Dale Thin Film
    Series PTN
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 1.21 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.15W
    Composition Thin Film
    Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) 0.020" (0.51mm)