    Vishay Dale Thin Film M55342E11B100BRT5
    Part No.:
    M55342E11B100BRT5
    Manufacturer:
    Vishay Dale Thin Film
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedM55342E11B100BRT5.pdf
    Description:
    RES SMD 100K OHM 0.1% 1/20W 0402
    Manufacturer:
    Vishay Dale Thin Film
    Series:
    Military, MIL-PRF-55342, RM0402
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    100 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Military, Non-Inductive
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
    Height - Seated (Max):
    0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    1. How to order M55342E11B100BRT5 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the M55342E11B100BRT5 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of M55342E11B100BRT5?
    Image M55342E11B100BRT5
    Part Number M55342E11B100BRT5
    Manufacturer Vishay Dale Thin Film
    Series Military, MIL-PRF-55342, RM0402
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 100 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thin Film
    Features Military, Non-Inductive
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
    Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)