    Vishay Dale Thin Film FC0402E15R0BST0
    Part No.:
    FC0402E15R0BST0
    Manufacturer:
    Vishay Dale Thin Film
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFC0402E15R0BST0.pdf
    Description:
    RES 15 OHM 0.1% 1/20W 0402
    Shipping
    Inventory:615
    Manufacturer:
    Vishay Dale Thin Film
    Series:
    FC
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    15 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    RF, High Frequency
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
    Height - Seated (Max):
    0.015" (0.38mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order FC0402E15R0BST0 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FC0402E15R0BST0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FC0402E15R0BST0?
    Image FC0402E15R0BST0
    Part Number FC0402E15R0BST0
    Manufacturer Vishay Dale Thin Film
    Series FC
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 15 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thin Film
    Features RF, High Frequency
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
    Height - Seated (Max) 0.015" (0.38mm)