    TE Connectivity Passive Product RP73PF1E158KBTD
    Part No.:
    RP73PF1E158KBTD
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRP73PF1E158KBTD.pdf
    Description:
    RES 158K OHM 0.1% 1/10W 0402
    Manufacturer:
    Series:
    RP73, Holsworthy
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    158 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.014" (0.35mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RP73PF1E158KBTD on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RP73PF1E158KBTD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RP73PF1E158KBTD?
    Image RP73PF1E158KBTD
    Part Number RP73PF1E158KBTD
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series RP73, Holsworthy
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 158 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)