    TE Connectivity Passive Product CRGP1206F3K3
    Part No.:
    CRGP1206F3K3
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCRGP1206F3K3.pdf
    Description:
    RES 3.3K OHM 1% 1/2W 1206
    Manufacturer:
    Series:
    CRGP
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    3.3 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.5W, 1/2W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order CRGP1206F3K3 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CRGP1206F3K3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRGP1206F3K3?
    Image CRGP1206F3K3
    Part Number CRGP1206F3K3
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series CRGP
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 3.3 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.5W, 1/2W
    Composition Thick Film
    Features Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)