    TE Connectivity Passive Product CRGP0603F2K2
    Part No.:
    CRGP0603F2K2
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCRGP0603F2K2.pdf
    Description:
    RES 2.2K OHM 1% 1/4W 0603
    Manufacturer:
    Series:
    CRGP
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    2.2 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order CRGP0603F2K2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CRGP0603F2K2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRGP0603F2K2?
    Image CRGP0603F2K2
    Part Number CRGP0603F2K2
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series CRGP
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 2.2 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)