    Taiwan Semiconductor Corporation MBRF20L120CT
    Part No.:
    MBRF20L120CT
    Manufacturer:
    Taiwan Semiconductor Corporation
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMBRF20L120CT.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTTKY 120V ITO220AB
    Manufacturer:
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    120 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    20 µA @ 120 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ITO-220AB
    1. How to order MBRF20L120CT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MBRF20L120CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MBRF20L120CT?
    Image MBRF20L120CT MBRF20L120CTH
    Part Number MBRF20L120CT MBRF20L120CTH
    Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation Taiwan Semiconductor Corporation
    Series - -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Packaging Tube Tube
    Product Status Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V 120 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 20 A 900 mV @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 120 V 20 µA @ 120 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C