    Susumu RR0510P-103-D
    Part No.:
    RR0510P-103-D
    Manufacturer:
    Susumu
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRR0510P-103-D.pdf
    Description:
    RES SMD 10K OHM 0.5% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    Susumu
    Series:
    RR
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    10 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RR0510P-103-D on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RR0510P-103-D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RR0510P-103-D?
    Image RR0510P-103-D RR0510P-102-D RR0510P-104-D RR0510P-101-D RR0510P-241-D
    Part Number RR0510P-103-D RR0510P-102-D RR0510P-104-D RR0510P-101-D RR0510P-241-D
    Manufacturer Susumu Susumu Susumu Susumu Susumu
    Series RR RR RR RR RR
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance 10 kOhms 1 kOhms 100 kOhms 100 Ohms 240 Ohms
    Tolerance ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
    Composition Thin Film Thin Film Thin Film Thin Film Thin Film
    Features - - - - -
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C ±25ppm/°C ±25ppm/°C ±25ppm/°C ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Ratings - - - - -
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)