    STMicroelectronics T1620-700W
    Part No.:
    T1620-700W
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    TRIACs
    Package:
    ISOWATT220AB-3
    Description:
    TRIAC ALTERNISTOR 700V ISOWATT
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Snubberless™
    Package/Case:
    ISOWATT220AB-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    700 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    200A, 218A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    20 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    35 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ISOWATT220AB
    1. How to order T1620-700W on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the T1620-700W price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T1620-700W?
    Image T1620T-8G-TR T1620T-8I T1620T-8G T1620-600W T1620-700W
    Part Number T1620T-8G-TR T1620T-8I T1620T-8G T1620-600W T1620-700W
    Series Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
    Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V 600 V 700 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A 16 A 16 A 16 A 16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 126A, 120A 120A, 126A 126A, 120A 200A, 218A 200A, 218A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 40 mA 25 mA 40 mA 35 mA 35 mA