    Littelfuse Inc. Q6016RH657
    Part No.:
    Q6016RH657
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3 Formed Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ6016RH657.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNSTR 600V 16A TO220AB
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3 Formed Leads
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    167A, 200A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    80 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    70 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    1. How to order Q6016RH657 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q6016RH657 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q6016RH657?
    Image Q6016RH657
    Part Number Q6016RH657
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Formed Leads
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 167A, 200A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 80 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 70 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)