    STMicroelectronics STTH2002CT
    Part No.:
    STTH2002CT
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTTH2002CT.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY GP 200V 15A TO-220
    Shipping
    Inventory:960
    Package/Case:
    TO-220-3
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.1 V @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    27 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 200 V
    Operating Temperature - Junction:
    175°C (Max)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220
    1. How to order STTH2002CT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STTH2002CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STTH2002CT?
    Image STTH2002CT
    Part Number STTH2002CT
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 27 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V
    Operating Temperature - Junction 175°C (Max)