    STMicroelectronics STPS40M120CT
    Part No.:
    STPS40M120CT
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTPS40M120CT.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 120V 20A TO-220
    Shipping
    Inventory:835
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    120 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    790 mV @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    370 µA @ 120 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220
    1. How to order STPS40M120CT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STPS40M120CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS40M120CT?
    Image STPS40M120CTN STPS40M120CT
    Part Number STPS40M120CTN STPS40M120CT
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Series - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V 120 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 790 mV @ 20 A 790 mV @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 370 µA @ 120 V 370 µA @ 120 V
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)