    STMicroelectronics STPS20170CT
    Part No.:
    STPS20170CT
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTPS20170CT.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 170V 10A TO-220
    Shipping
    Inventory:76
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    170 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    15 µA @ 170 V
    Operating Temperature - Junction:
    175°C (Max)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220
    1. How to order STPS20170CT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STPS20170CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS20170CT?
    Image STPS20170CT
    Part Number STPS20170CT
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 170 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 15 µA @ 170 V
    Operating Temperature - Junction 175°C (Max)