    SMC Diode Solutions 409CMQ135R
    Part No.:
    409CMQ135R
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    PRM4 Isolated
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited409CMQ135R.pdf
    Description:
    DIODE MOD SCHOTT 135V 200A PRM4
    Shipping
    Inventory:9
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    409CMQ
    Package/Case:
    PRM4 Isolated
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Anode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    135 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    200A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.03 V @ 200 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    6 mA @ 135 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order 409CMQ135R on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 409CMQ135R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 409CMQ135R?
    Image 409CMQ135R
    Part Number 409CMQ135R
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series 409CMQ
    Package/Case PRM4 Isolated
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Anode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 135 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.03 V @ 200 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 6 mA @ 135 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C