    Image 30CTQ035 30CTQ035S 30CTQ035-1
    Part Number 30CTQ035 30CTQ035S 30CTQ035-1
    Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
    Series - - -
    Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tube
    Product Status Active Active Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35 V 35 V 35 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 15 A 620 mV @ 15 A 620 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) - - -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 35 V 1 mA @ 35 V 1 mA @ 35 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C