    SMC Diode Solutions 301CNQ045
    Part No.:
    301CNQ045
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    PRM4
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited301CNQ045.pdf
    Description:
    DIODE MODULE SCHOT 45V 150A PRM4
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    PRM4
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    150A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    690 mV @ 150 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 mA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    PRM4 (Non-Isolated)
    1. How to order 301CNQ045 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 301CNQ045 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 301CNQ045?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 301CNQ045.
    Image 301CNQ045
    Part Number 301CNQ045
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case PRM4
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 150A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 690 mV @ 150 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C