    Microchip Technology MSCDR90A160BL1NG
    Part No.:
    MSCDR90A160BL1NG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMSCDR90A160BL1NG.pdf
    Description:
    DIODE MODULE GEN PURP 1600V 90A
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Series Connection
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1600 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    90A (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.21 V @ 33 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    50 µA @ 1600 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order MSCDR90A160BL1NG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MSCDR90A160BL1NG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSCDR90A160BL1NG?
    Image MSCDR90A160BL1NG
    Part Number MSCDR90A160BL1NG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Series Connection
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 90A (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.21 V @ 33 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 1600 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C