    SMC Diode Solutions 201CNQ035
    Part No.:
    201CNQ035
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    PRM4
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited201CNQ035.pdf
    Description:
    DIODE MODULE SCHOT 35V 100A PRM4
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    PRM4
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    35 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    100A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    670 mV @ 100 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 mA @ 35 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    PRM4 (Non-Isolated)
    1. How to order 201CNQ035 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 201CNQ035 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 201CNQ035?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 201CNQ035.
    Image 201CNQ035
    Part Number 201CNQ035
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case PRM4
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670 mV @ 100 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 35 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C