    SMC Diode Solutions 169CMQ135
    Part No.:
    169CMQ135
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-249AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited169CMQ135.pdf
    Description:
    DIODE MOD SCHOT 135V 80A TO249AA
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    TO-249AA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    135 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    80A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    850 mV @ 80 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1.5 mA @ 135 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order 169CMQ135 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 169CMQ135 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 169CMQ135?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 169CMQ135.
    Image 169CMQ135
    Part Number 169CMQ135
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case TO-249AA
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 135 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 80A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 80 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 mA @ 135 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C