    SemiQ GSXD100A018S1-D3
    Part No.:
    GSXD100A018S1-D3
    Manufacturer:
    SemiQ
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    SOT-227-4, miniBLOC
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGSXD100A018S1-D3.pdf
    Description:
    DIODE MOD SCHOT 180V 100A SOT227
    Manufacturer:
    SemiQ
    Series:
    Package/Case:
    SOT-227-4, miniBLOC
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    2 Independent
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    180 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    100A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    920 mV @ 100 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    3 mA @ 180 V
    Operating Temperature - Junction:
    -40°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-227
    1. How to order GSXD100A018S1-D3 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GSXD100A018S1-D3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GSXD100A018S1-D3?
    Image GSXD100A018S1-D3
    Part Number GSXD100A018S1-D3
    Manufacturer SemiQ
    Series -
    Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 2 Independent
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 180 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 100 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 3 mA @ 180 V
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C