    SemiQ GP3D010A065A
    Part No.:
    GP3D010A065A
    Manufacturer:
    SemiQ
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGP3D010A065A.pdf
    Description:
    DIODE SIL CARB 650V 10A TO220-2
    Manufacturer:
    SemiQ
    Series:
    Amp+™
    Package/Case:
    TO-220-2
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Technology:
    SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    650 V
    Current - Average Rectified (Io):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.6 V @ 10 A
    Speed:
    No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    25 µA @ 650 V
    Capacitance @ Vr, F:
    419pF @ 1V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order GP3D010A065A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GP3D010A065A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GP3D010A065A?
    Image GP3D010A065A
    Part Number GP3D010A065A
    Manufacturer SemiQ
    Series Amp+™
    Package/Case TO-220-2
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 10 A
    Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 650 V
    Capacitance @ Vr, F 419pF @ 1V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package TO-220-2
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C