    Rohm Semiconductor RBLQ20BM10FHTL
    Part No.:
    RBLQ20BM10FHTL
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRBLQ20BM10FHTL.pdf
    Description:
    TRENCH MOS STRUCTURE, 100V, 20A,
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    860 mV @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    80 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    1. How to order RBLQ20BM10FHTL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBLQ20BM10FHTL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBLQ20BM10FHTL?
    Image RBLQ20BM10FHTL
    Part Number RBLQ20BM10FHTL
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Current - Average Rectified (Io) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 860 mV @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 80 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade Automotive
    Qualification AEC-Q101
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package TO-252
    Operating Temperature - Junction 150°C