    Rohm Semiconductor UCR03EVPJLR39
    Part No.:
    UCR03EVPJLR39
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedUCR03EVPJLR39.pdf
    Description:
    RES 0.39 OHM 5% 1/5W 0603
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    UCR
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    390 mOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.2W, 1/5W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
    Temperature Coefficient:
    0/ +150ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order UCR03EVPJLR39 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the UCR03EVPJLR39 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UCR03EVPJLR39?
    Image UCR03EVPJLR39
    Part Number UCR03EVPJLR39
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series UCR
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 390 mOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
    Temperature Coefficient 0/ +150ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)