    Rohm Semiconductor UCR03EVPFLR150
    Part No.:
    UCR03EVPFLR150
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedUCR03EVPFLR150.pdf
    Description:
    RES 0.15 OHM 1% 1/4W 0603
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    UCR
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Resistance:
    150 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
    Temperature Coefficient:
    0/ +150ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order UCR03EVPFLR150 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the UCR03EVPFLR150 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UCR03EVPFLR150?
    Image UCR03EVPFLR150
    Part Number UCR03EVPFLR150
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series UCR
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Resistance 150 mOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
    Temperature Coefficient 0/ +150ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)