    Rohm Semiconductor SDR03EZPJ202
    Part No.:
    SDR03EZPJ202
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSDR03EZPJ202.pdf
    Description:
    RES SMD 2 KOHM 5% 0.3W 0603
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    SDR03
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    2 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.3W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order SDR03EZPJ202 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SDR03EZPJ202 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SDR03EZPJ202?
    Image SDR03EZPJ202
    Part Number SDR03EZPJ202
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series SDR03
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 2 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.3W
    Composition Thick Film
    Features Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)