    Rohm Semiconductor RBR10BM30ATL
    Part No.:
    RBR10BM30ATL
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRBR10BM30ATL.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 30V 5A TO-252
    Package/Case:
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    30 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    550 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 30 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Supplier Device Package:
    TO-252
    1. How to order RBR10BM30ATL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBR10BM30ATL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBR10BM30ATL?
    Image RBR10BM30ATL
    Part Number RBR10BM30ATL
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 30 V
    Operating Temperature - Junction 150°C