    Rohm Semiconductor RBR10BGE40ATL
    Part No.:
    RBR10BGE40ATL
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRBR10BGE40ATL.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 40V 10A TO252GE
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    620 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    120 µA @ 40 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252GE
    1. How to order RBR10BGE40ATL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBR10BGE40ATL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBR10BGE40ATL?
    Image RBR10BGE40ATL
    Part Number RBR10BGE40ATL
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 40 V
    Operating Temperature - Junction 150°C