    Rohm Semiconductor RBQ30T45ANZC9
    Part No.:
    RBQ30T45ANZC9
    Package:
    TO-220-3 Full Pack
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRBQ30T45ANZC9.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 45V 15A TO220FN
    Package/Case:
    TO-220-3 Full Pack
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    650 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    450 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220FN
    1. How to order RBQ30T45ANZC9 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBQ30T45ANZC9 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBQ30T45ANZC9?
    Image RBQ30T45ANZC9
    Part Number RBQ30T45ANZC9
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 450 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction 150°C