    Rohm Semiconductor RBQ10T65ANZC9
    Part No.:
    RBQ10T65ANZC9
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3 Full Pack
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRBQ10T65ANZC9.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 65V 10A TO220FN
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3 Full Pack
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    65 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    690 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    70 µA @ 65 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220FN
    1. How to order RBQ10T65ANZC9 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBQ10T65ANZC9 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBQ10T65ANZC9?
    Image RBQ10T65ANZC9
    Part Number RBQ10T65ANZC9
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 65 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 690 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 65 V
    Operating Temperature - Junction 150°C