    Rohm Semiconductor RB298T100HZC9
    Part No.:
    RB298T100HZC9
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3 Full Pack
    Description:
    DIODE ARR SCHOT 100V 15A TO220FN
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3 Full Pack
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    870 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220FN
    1. How to order RB298T100HZC9 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB298T100HZC9 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB298T100HZC9?
    Image RB298T100HZC9
    Part Number RB298T100HZC9
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction 150°C